Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За приблизними підрахунками, майже кожен 10-й шлюб в Україні є «цивільним». Проте навіть такі відносини захищені законом. Вони фактично породжують не лише особисті, а й майнові правовідносини. Деталі розповіли у Міністерстві юстиції.
Убезпечити себе від непорозумінь у майбутньому допоможе договір про спільне проживання.
Його можна укласти лише якщо жодна зі сторін не перебуває в зареєстрованому шлюбі і між особами склалися усталені відносини, притаманні подружжю (проживання на одній території, спільне господарство, спільний бюджет та інші).
Нотаріальне посвідчення такого договору не є обов'язковим, однак фахівці радять все ж не обходити нотаріальну процедуру, адже вона має суттєву низку переваг:
Які документи необхідно мати для укладення договору: паспорти сторін; ІПНи сторін.
Якою є процедура посвідчення договору
Під час укладення договору про спільне проживання нотаріус:
У договорі можна «прописати» будь-які не заборонені законодавством умови, наприклад:
У договорі допускається вирішувати питання щодо коштовностей, премій та нагород; визначати правовий режим майна, набутого/отриманого в подарунок до початку спільного проживання.
Однак такий договір не може:
Європейська практика
За кордоном цивільний шлюб має назву «конкубінат» та є досить поширеним явищем серед громадян іноземних держав.
Наприклад, у Франції громадяни подають спільну заяву, в якій зазначають майнові відносини, та договір про сумісне життя в компетентний орган державної реєстрації.
Такий договір мають укласти особи, які є повнолітніми, дієздатними, однієї або різних статей та не перебувають у забороненому ступені спорідненості, шлюбі та не укладали іншого договору про спільне життя.
У Швеції особи мають право укласти правочин щодо режиму їхнього майна, взаємної матеріальної допомоги, солідарної відповідальності за боргами одного з них, забезпечення життєвих потреб та витрат, які відносяться до спільного проживання.
Джерело: «Судово-юридична газета»