flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам’ятка для представників ЗМІ

 

Ця пам’ятка розроблена для зручності та ефективності роботи працівників засобів масової інформації у Бориспільському міськрайонному суді Київської області під час висвітлення судового розгляду справ в залі судового засідання. Стаття 129 (ч. 7) Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статті 7 і 12 Кодексу адміністративного судочинства України , стаття 6 Цивільного процесуального кодексу України, стаття 27 Кримінального процесуального кодексу України передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ мають здійснюватися гласно й відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом. Дату, час і місце проведення відкритого судового засідання у Бориспільському міськрайонному суді Київської області можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду у розділі «Список справ, призначених до розгляду». Розгляд справ в судах проводиться відкрито. Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом.

Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіо технічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі. Для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із відповідним клопотанням до головуючого судді у справі ст.6 ЦПК України. При цьому знімати в залі судового засідання до надання судом відповідного дозволу не можна.

Перед початком судового засідання можна налаштувати апаратуру, але ввімкнути її дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото- та відео зйомки. Клопотання про фото- та відео зйомку розглядається на початку судового засідання. Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше ніж за добу звернутися також до суду (керівництва суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду. Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь, що дозволить створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.

Звертаємо увагу на особливості фото- і відео зйомки у приміщенні суду, де знаходяться учасники процесу в очікуванні інших судових засідань. Відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно, теле - чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

 - вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;

- заслуховувати стоячи рішення суду;

- дотримуватися тиші;

- виконувати розпорядження головуючого судді у справі;

- дотримуватися в судовому засіданні встановленого порядку;

- утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил. Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавством не надано можливості задавати питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За неповагу до суду і судді винні особи можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності.

З повагою адміністрація суду.