Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Особа звернувся до суду з позовом до міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач зазначав, що за життя спадкодавцем був складений заповіт, посвідчений приватним нотаріусом, згідно з яким особа заповідала йому належну їй на праві приватної власності квартиру.
Позивач покликався на те, що перебіг шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини для спадкоємців, розпочався 08 листопада 2019 року та закінчився 08 травня 2020 року. Останні декілька місяців строку для прийняття спадщини припали на період загальнонаціонального карантину, запровадженого Урядом впродовж періоду з 12 березня 2020 року по 08 травня 2020 року, нотаріальні контори не працювали у звичайному, штатному режимі, що унеможливлювало подання заяви про прийняття спадщини у встановлені законом строки.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову. Суд зазначив, що ті обставини, на які посилається позивач у позові, як на поважні причини пропуску ним строку для подання заяви для прийняття спадщини, не є на думку суду поважними причинами його пропуску, у зв`язку з чим позов є необґрунтованим. Позивач не був позбавлений можливості подати заяву про прийняття спадщини шляхом направлення її поштою до нотаріальної контори або до органів місцевого самоврядування, а тому оголошення загальнонаціонального карантину у період з 12 березня 2020 року по 08 травня 2020 року, наявність якого не вплинула на звичайний режим роботи відділень поштового зв`язку та нотаріусів, не може вважатись поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції та задовольнив позов.
Суд звернув увагу на те, що пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним та позивач є єдиним спадкоємцем померлої, яка за життя склала заповіт на його ім`я.
Касаційний цивільний суд ВС погодився з вирішенням спору судом апеляційної інстанції.
КЦС ВС зазначив, що листом Міністерства юстиції України від 17 березня 2020 року № 1534/19.5/32-20 «Щодо організації роботи державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів на час дії карантину» було рекомендовано державним та приватним нотаріусам обмежити прийом громадян та вчиняти лише невідкладні нотаріальні дії.
ВС дійшов висновку,що необхідність дотримання карантинних обмежень і запобігання зараженню й поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) створили позивачу перешкоди у тому, щоб своєчасно подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини після смерті матері (постанова від 12.10.2021 у справі № 953/8112/20).
Джерело: Українське право