flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У КАС ВС презентували науково-практичний коментар до Виборчого кодексу України

05 липня 2022, 09:54

Виборчий кодекс України. Книга І. Загальна частина. Науково-практичний коментар» – це видання, яке стане настільною книгою для фахівців юридичної і державницької справи, освітньої сфери, потенційних голів і членів виборчих комісій, кандидатів на ті чи інші виборні посади, а також усіх, хто цікавиться питаннями виборів, виборчих систем, захисту виборчих прав. Про це сказав голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович (рецензент Коментаря) під час презентації цієї книги, яка відбулася 30 червня 2022 року в онлайн-форматі.

Очільник суду нагадав, що 19 грудня 2019 року вперше в історії України прийняли Виборчий кодекс України, що є позитивним кроком національного правотворення, оскільки кодифікація переслідує таку мету, як підвищення якості та зменшення кількості законодавчих актів, що наближає законодавство нашої держави до стандартів ЄС.

В Україні з 24 лютого 2022 року запроваджено правовий режим воєнного стану, а отже виборче законодавство держави є чинним, проте недіючим через заборону проведення будь-яких виборів, але після перемоги України в цій війні маємо докласти всіх зусиль, щоб утвердити країну на європейському просторі як сильну правову і демократичну державу, зауважив Михайло Смокович.

Голова Офісу Ради Європи, Представник Генерального секретаря Ради Європи  з питань координації програм співробітництва Ради Європи Стен Ньорлов почав свою промову з привітання слухачів з Днем Конституції України, зазначивши, що ворог хоч і окупував частину території держави, але не змінив конституційний лад України. Також від імені Ради Європи привітав весь український народ із тим, що лідери Євросоюзу на саміті 23 червня в Брюселі ухвалили рішення надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС. Це історичне рішення, яке підкреслює, що Україна є частиною великої європейської родини. Він висловив упевненість, що цей захід є важливим фактором для подальшої реалізації в законодавстві України стандартів і принципів Ради Європи, рекомендацій Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія), багато з яких стосуються вдосконалення виборчого законодавства України.

Стен Ньорлов поінформував, що презентація Коментаря мала відбутися в лютому цього року, але через збройну агресію рф проти України зробити це не вдалося. Він переконаний, що, незважаючи на війну, вже нині потрібно думати про те, як розвивати і впроваджувати виборче законодавство після перемоги України, щоб воно відповідало найкращому європейському досвіду. Голова Офісу РЄ запевнив, що Рада Європи готова й надалі надавати підтримку і допомогу в удосконаленні законодавства України.

Доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія» член авторського колективу Коментаря Юрій Ключковський розповів, що науково-практичні коментарі виконують низку завдань. Вони пропонують доктринальне тлумачення положень законодавчих актів, не лише заснованих на теоретичних уявленнях, а й з використанням практичного досвіду застосування цих положень. Автори розглядали приписи ВК України у взаємозв’язку з іншими нормативно-правовими актами: Конституцією, законами, міжнародними договорами і підзаконними актами України.

Юрій Ключковський звернув увагу, що в процесі роботи були виявлені недоліки у ВК України, тому авторський колектив Коментаря не лише констатував наявність таких проблем, а з використанням принципів виборчого права, міжнародних виборчих стандартів, вимоги дотримання основних прав і свобод людини і громадянина надав тлумачення відповідних положень, щоб унеможливити вплив виявлених проблем на правокористування і правозастосування. Якщо шляхом тлумачення розв’язати проблем не вдавалося, то до них привертали увагу законодавця, а також надавали пропозиції та рекомендації, які, на думку співавторів, могли б сприяти їх усуненню.

Під час презентації видання виступили з доповідями його співавтори –професор кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олег Марцеляк, докторант Інституту публічного управління та державної служби КНУ імені Тараса Шевченка Олена Бойко, заступник Голови Центральної виборчої комісії у  2007–2018 роках Андрій Магера, член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Олександр Бурмагін, науковий консультант Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Наталія Богашева, доцент кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права Національного університету «Києво-Могилянська академія» Володимир Венгер.

Презентація організована за сприяння проєкту Ради Європи «Підтримка конституційних і правових реформ, конституційне правосуддя та надання допомоги Верховній Раді у проведенні реформ, спрямованих на підвищення її ефективності».