flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховний суд нагадав про особливості встановлення факту народження особи у певний час

30 липня 2020, 16:56

Заявниця просила суд встановити факт народження її батька у м. Рені, Ізмаїльський жудець, Бессарабія, Королівство Румунія (на сьогоднішній день - м. Рені Одеська область, Україна).
Заявниця зазначала, що на звернення до Державного архіву Одеської області заявником отримано відповідь, що в книзі реєстрації актових записів про народження за 1939 рік Примарії м. Рені, Бессарабія, у 1918-1940 роках - у складі Королівства Румунія, тепер м. Рені Одеської області, запис про народження її батька не значиться, у зв`язку з чим підтвердити народження та надати архівну довідку не можливо.
Заявниця вказувала, що у позасудовому порядку встановити факт народження її батька неможливо, а встановлення факту має для заявниці юридичне значення, зокрема необхідне їй для отримання громадянства Румунії.
Суди першої та апеляційної інстанцій вирішили, що наявні підстави для задоволення заяви та зобов’язання районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану поновити актовий запис про народження батька заявниці.

Проте Касаційний цивільний суд ВС не погодився з таким висновком судів та скасував судові рішення, відмовивши у задоволенні заяви.

Суд зазначив, що заявниця є донькою чоловіка, який народився у м. Рені, Ізмаїльський жудець, Бессарабія, Королівство Румунія (на сьогоднішній день - м. Рені Одеської області, Україна), яке у період із 1918 року по 1940 рік знаходилося під владою Румунії. Але Свідоцтво про народження батька заявниці втрачено.
ВС вказав, що заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би факт, що має юридичне значення, але йому в цьому було відмовлено (із зазначенням причин відмови).
Вирішуючи питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, зокрема, зобов`язаний з`ясувати питання про підсудність та юрисдикційність, тобто суддя повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.
Заява про поновлення актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення.
На підставі поновленого актового запису цивільного стану повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Згідно з статтею 23 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану у разі його відсутності, що підтверджується документально.

Тому ВС вказав, що за таких обставин, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення заяви щодо встановлення факту народження особи в певний час є передчасними, оскільки реєстрація народження особи здійснюється компетентними органами державної реєстрації актів цивільного стану в спеціальному порядку, так само, як і поновлення втрачених актових записів. Проте за обставинами справи, заявниця не зверталась у позасудовому порядку до відповідних органів реєстрації із заявою про поновлення актового запису про народження її батька. Процесуальний закон передбачає можливість встановлення факту народження особи у певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження (постанова від 22.07.2020 у справі № 510/1442/19).

 Джерело: Українське право