Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Протягом I кварталу 2014 року Бориспільським міськрайонним судом Київської області розглянуто 27 звернень від громадян, юридичних осіб, державних органів, які не підлягають розгляду в процесуальному порядку, та розглядаються відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян». З них: заяв – 19, скарг - 7, та 1 адвокатський запит.
Заяви з числа звернень подавалися з наступних питань:
- про перегляд ухвали суддів першої інстанції;
- про надання інформації по справі;
- щодо розгляду апеляційної скарги;
- щодо неправомірної поведінки судді;
- про притягнення особи до кримінальної відповідальності та відшкодування шкоди;
- про розстрочку виконання постанови про адміністративне правопорушення;
- щодо повернення коштів, внесених, як застава;
- про повернення судового збору, сплаченого помилково;
- про заміну судді у розгляді справи;
- про надання правової оцінки законності прийнятого рішення;
- про вжиття заходів реагування під час розгляду цивільної справи;
- про перегляд постанови про адміністративне правопорушення за нововиявленими обставинами;
Скарги подавалися громадянами та представниками юридичних осіб з наступних питань:
- щодо порушення норм процесуального права суддею;
- з приводу затягування ознайомлення з матеріалами справи та протоколами с/з;
- щодо несвоєчасного виконання вироку суду;
- щодо несвоєчасного відправлення справи до ВССУ;
- на дії суддів при винесенні рішень.
Практично в кожній скарзі на дії суддів автори наряду з наведеними доводами про ті чи інші порушення звинувачують суддів в упередженості, зацікавленості та необ’єктивності.
Разом з тим, у багатьох випадках невдоволеність результатом розгляду справи тягне за собою надходження скарг на дії суддів з одночасною вимогою про притягнення останніх до дисциплінарної або й кримінальної відповідальності за винесення завідомо незаконного, на думку скаржників, рішення.
При надходженні такого роду скарг, авторам надавалися роз’яснення положень ст.83, 85, 86 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо підстав дисциплінарної відповідальності судді, органів, які здійснюють дисциплінарне провадження та порядку здійснення такого провадження.
Строки розгляду звернень, визначені Законами України «Про звернення громадян», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата» порушені не були.
Таке співвідношення строків розгляду звернень свідчить про оперативність їх розгляду, вирішення порушених у них питань, надання необхідних роз’яснень та інформації.
Часто громадяни, звертаючись до голови суду на особистому прийому або з письмовими зверненнями, розраховують на його особисте втручання в розгляд справи, надання відповідних вказівок, вплив на конкретних суддів та вжиття до них заходів реагування, взяття розгляду справ під особистий контроль.
Заявникам роз’яснюються положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо незалежності суддів від будь-якого незаконного впливу, здійснення правосуддя на основі Конституції і законів України, заборони втручання у здійснення правосуддя чи впливу на суд або суддів у будь-який спосіб.
Частина звернень зумовлено також відсутністю правової освіти, юридичною необізнаністю громадян, зокрема, неможливістю розмежування компетенції та повноважень державних органів та їх посадових осіб, незнанням своїх процесуальних прав. Так, громадяни, у разі непогодження з судовими рішеннями, замість оскарження їх у встановленому законом порядку, надсилають скарги до різних інстанцій, таким чином, втрачаючи час, відведений законом для оскарження рішень в процесуальному порядку.
Бориспільським міськрайонним судом Київської області вживаються необхідні заходи щодо забезпечення кваліфікованого, неупередженого, об'єктивного та своєчасного розгляду звернень громадян, оперативного вирішення поставлених у них питань та поновлення порушених прав і запобігання надалі таким порушенням.