Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У результаті здійснення приватизації в Україні та проведення земельної реформи набула актуальності правова проблема колізійного характеру в аспекті співвідношення прав на земельну ділянку з правами на багаторічні насадження, які на ній знаходяться.
Під час реформування аграрного сектора економіки шляхом паювання сільськогосподарських угідь право на земельну частку (пай) набували члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств. Багаторічні насадження згідно з п. 21 Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі регіональних, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 177 «Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки», були включені до переліку майна, яке не підлягало паюванню. Як наслідок, власниками розпайованих сільськогосподарських земель, на яких знаходились багаторічні насадження, ставали одні особи, а власниками багаторічних насаджень, зокрема садів, виноградників – інші.
Така ситуація ускладнює здійснення права власності на земельні ділянки, набуті в результаті розпаювання, та багаторічні насадження і зумовлює виникнення спорів, за вирішенням яких особи звертаються до суду з позовами : про визнання права власності на багаторічні насадження; про визнання недійсним договору купівлі-продажу багаторічних насаджень; про усунення перешкоду здійсненні власником права користування та розпорядження своїм майном.
Нормативно-правові акти, які регулюють відповідні правовідносини, містять прогалини та колізії, у зв’язку з чим виникає багато питань як теоретичних, так і щодо практичного застосування законодавчої бази, зокрема стосовно визначення поняття «багаторічні насадження», їх правового статусу та юридичної пов’язаності із земельною ділянко, на якій вони знаходяться, - чи є багаторічні насадження самостійним об’єктом цивільних прав, чи це невід’ємна частина земельної ділянки.
З метою проведення аналізу даного питання Бориспільським міськрайонним судом Київської області на виконання листа Апеляційного суду Київської області № 16078/07-16/14 від 22.07.2014 року проводиться узагальнення практики розгляду судом справ цієї категорії.
В узагальненні необхідно висвітлити проблемні та спірні питання, навести приклади неоднакового застосування судами чинного законодавства з посиланням на конкретні судові рішення.