Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
29 грудня також набули чинності зміни до КК та КПК, передбачені Законом України від 1 грудня 2022 року № 2810-ІХ «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо закриття кримінального провадження у зв’язку з втратою чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння» (далі — Закон).
Так, Законом, окрім іншого, передбачено, що:
✔ якщо закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, втратив чинність під час досудового розслідування і підозрюваний не заперечує проти закриття кримінального провадження з цієї підстави, прокурор, відповідно до п. 4-1 ч. 1 та ч. 4 ст. 284 КПК, закриває кримінальне провадження.
У разі якщо підозрюваний заперечує проти закриття кримінального провадження з цієї підстави, прокурор, здійснивши дії передбачені у ч. 1 ст. 479-1 КПК, у найкоротший строк після ознайомлення з матеріалами досудового розслідування підозрюваним та його захисником, звертається до суду з клопотанням про закриття кримінального провадження щодо підозрюваного з підстави, передбаченої п. 4-1 ч. 1 ст. 284 КПК.
У свою чергу суд, у разі встановлення вчинення підозрюваним діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність, постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої п. 1-2 ч. 2 ст. 284 КПК. Якщо ж судом НЕ встановлено, що підозрюваним вчинено діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність, він постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої п. 1 або п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК;
✔якщо закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, втратив чинність під час здійснення судового провадження, суд має зупинити судовий розгляд і запитати згоду обвинуваченого на закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої п. 4-1 ч. 1 ст. 284 КПК. Якщо обвинувачений не заперечує проти закриття кримінального провадження на цій підставі, суд закриває кримінальне провадження.
За відсутності згоди обвинуваченого та в разі, якщо судом встановлено вчинення ним діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої п. 1-2 ч. 2 ст. 284 КПК. Якщо судом НЕ встановлено, що обвинуваченим вчинено діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність, суд, згідно з ч. 3 ст. 479-2 КПК, має ухвалити виправдувальний вирок.
Варто звернути увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 479-2 КПК, судове провадження щодо діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність, суд здійснює у загальному порядку, передбаченому КПК, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. У зв’язку з чим, правозастосувачу, слід брати до уваги визначення терміну «судове провадження» наведене у п. 24 ч. 1 ст. 3 КПК, зважати на передбачені процесуальним законом випадки застосування судом першої, апеляційної та касаційної інстанцій ст. 284 КПК, а також на встановлений порядок провадження та повноваження суду апеляційної та касаційної інстанцій.
Для кращого розуміння змін, що запроваджуються Законом, пропоную ознайомитися із порівняльною таблицею, у якій наведено положення КК та КПК у попередній та передбаченій Законом редакціях
Джерело: Особистий блог Тетяни Слуцької