flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВС підсумував практику щодо зворотньої дії закону в часі

30 грудня 2014, 08:34

Верховний суд України проаналізував судову практику застосування зворотної дії закону про кримінальну відповідальність у часі. Відповідний аналіз буде надіслано до ВССУ.



Судді Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України 23 грудня 2014 року обговорили аналіз практики застосування судами законодавства, яким регулюються питання зворотної дії закону про кримінальну відповідальність у часі.

Актуальність проведення зазначеного аналізу обумовлена тим, що наслідками приведення норм Кримінального кодексу України у відповідність до норм міжнародного права стало внесення численних змін до статей Кримінального кодексу України, якими окремі дії було декриміналізовано, у деяких статтях змінено редакцію диспозиції та/або санкцію та пом’якшено покарання за злочини, не пов’язані з заподіянням шкоди життю та здоров’ю особи, введено альтернативні позбавленню волі види покарання – штрафи, громадські роботи; за деякими статтями було посилено відповідальність, зокрема за корупцію.

Враховуючи неоднозначне тлумачення, і як наслідок, неоднакове застосування судами норм ст. 58 Конституції України, статей 4, 5, 74 КК, метою проведення цього аналізу було з’ясування складних як теоретичних, так і практичних питань застосування положень чинного законодавства стосовно зворотної дії закону про кримінальну відповідальність у часі, який скасовує злочинність діяння,

пом’якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи та надання пропозицій щодо шляхів розв’язання існуючих проблем.

В аналізі висвітлені актуальні питання судової практики, зокрема визначення закону, який поліпшує становище особи, якщо після вчинення особою діяння, передбаченого КК, закон про кримінальну відповідальність змінювався декілька разів; закриття провадження у справах на підставі набрання чинності законом, яким скасовано кримінальну відповідальність (п. 4 ч.1 ст. 284 КПК); перекваліфікації протиправних дій і зміні вироку в частині призначеного покарання (при приведенні у відповідність до нового закону) тощо.

За наслідками обговорення аналізу прийнято рішення надіслати його до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та апеляційних судів, розмістити на офіційному веб-сайті Верховного Суду України (рубрика «Узагальнення судової практики» розділу «Судова практика» та опублікувати в журналі «Вісник Верховного Суду України».