flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Проводиться узагальнення судової практики розгляду справ про злочини, вчинені організованими групами або злочинними організаціями, створення злочинної організації або сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності

26 лютого 2015, 13:25

На виконання листа Апеляційного суду Київської області від 25.02.2015 року № 4519/07-16/15, Бориспільським міськрайонним судом Київської області проводиться узагальнення судової практики розгляду справ про злочини, вчинені організованими групами або злочинними організаціями, створення злочинної організації або сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності.

В даному узагальнення необхідно узагальнити практику з вказаного питання за 2013 - 2014 роки:

1. Стан організованої злочинності в регіоні:

1.1. Розглянуто судами справ про злочини, вчинені організованою групою або злочинною організацією з постановленням вироку; кількість засуджених та виправданих осіб у цих справах (зазначити кількість осіб, щодо яких суди постановили обвинувальні вироки, але не виключили вчинення злочину в складі організованої групи або злочинної організації, навести приклади таких судових рішень);

1.2. Кількість осіб, засуджених за бандитизм (ст.257 КК України);

1.3. Кількість осіб, засуджених за створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань (ст.260 КК );

1.4. Кількість осіб, засуджених за злочини: створення злочинної організації (ст.255 КК); сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності (ст.256 КК).

2. Об’єктивно-цільова спрямованість злочинної діяльності організованих злочинних груп (навести статистичні дані та характерні приклади злочинів, за які переважно засуджувалися учасники організованих злочинних груп або злочинних організацій).

3. Корупція серед учасників злочинних угрупувань (факти виявлення і притягнення до кримінальної відповідальності працівників правоохоронних органів та інших суб’єктів корупційних діянь – навести приклади, надати копії судових рішень).

4. Практика розгляду судами справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об’єднаннями:

4.1. Аналіз підстав скасування або зміни судових рішень у справах цієї категорії;

4.2. Недоліки та помилки органів досудового розслідування та судів, що призвели до зміни судами апеляційної, касаційної інстанцій правової кваліфікації вчиненого (навести приклади);

4.3. Складнощі, що виникають у судів при кваліфікації злочинів, передбачених ст.257 КК та ст. 260 КК;

4.4. Висвітлити проблеми кваліфікації дій співучасників організованої групи або злочинною організацією; звернути увагу на характер дій тих осіб, яких органи досудового слідства і суди визнали організаторами злочинної діяльності; зазначити, чи виявляються та притягуються до кримінальної відповідальності усі причетні до злочинів особи, які не брали безпосередньої участі у вчиненні злочинів (підбурювач, пособник та інш., навести приклади);

4.5. Відмінність між організованою групою та іншими нескладними (простими) формами співучасті, які критерії при цьому враховуються.

5. Практика розгляду судами справ про створення злочинної організації (ст.255 КК); сприяння учасникам злочинної організацій та укриття їх злочинної діяльності (ст.256 КК); складнощі, що виникають у судів при кваліфікації таких дій.

6. Звернути увагу на дотримання процесуального закону органами досудового розслідування при збиранні й оцінці доказів у справах зазначеної категорії. Якість судових рішень, в тому числі і щодо процесуальної оцінки доказів та визнання їх належними та допустимими.

7. Практика призначення покарання у вказаних справах. Індивідуалізація покарання відповідно до суспільної небезпеки злочину і злочинця.

8. Висновки та пропозиції щодо вирішення проблемних питань, що виникають у судів під час розгляду цих справ.