flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВК схвалила текст змін до Конституції в частині правосуддя

28 липня 2015, 10:51

Експерти Венеціанської комісії підтримали варіант змін до Конституції, який передбачає існування системи спеціалізованих судів із зазначенням, що вищі спеціалізовані суди можуть функціонувати відповідно до закону. Також, Венеціанська комісія схвалила конституційне закріплення адміністративних судів як важливого елементу контролю за здійсненням органами держаної влади своїх повноважень.

Про це йдеться у Попередньому висновку Європейської комісії «За демократію через право», який був оприлюднений 24 липня. Таким чином, як повідомили “ЗіБ” у прес-службі Президента, Венеціанська комісія позитивно оцінила розроблений Робочої групою з питань правосуддя та суміжних правових інститутів попередній текст змін до Конституції України в частині правосуддя.

Венеціанська комісія вітає, зокрема:

- усунення Верховної Ради з процесу призначення суддів;

- скасування випробувального терміну для суддів;

- скасування «порушення присяги» як підстави для звільнення суддів;

- запровадження конкурсних процедур при призначенні суддів на посади;

- формування Вищої ради правосуддя таким чином, щоби більшість складали судді, обрані суддями;

- проведення реформи прокуратури та забезпечення гарантій її незалежності (насамперед, через позбавлення Верховної Ради повноважень щодо висловлення недовіри Генеральному прокурору);

- позбавлення прокуратури повноважень щодо здійснення загального нагляду.

Венеціанська комісія також підтримала включення до Конституції України норми, що передбачає можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду, як це передбачено в Римському статуті.

Водночас, Венеціанська комісія, на вiдмiну вiд своїх попереднiх висновкiв, рекомендувала залишити серед суб’єктів призначення/обрання членів Вищої ради правосуддя також і Верховну Раду України. Також Комiсiя рекомендувала залишити за Президентом функцію призначення суддiв, зазначивши, що вона має церемоніальний характер, а в питаннях звiльнення суддiв – обмежитися рiшенням Вищої ради правосуддя. Позитивно було оцінено і запровадження нового інституту – конституційної скарги.

Коментуючи висновок Венеціанської Комісії, Олексій Філатов, Заступник Глави Адміністрації Президента України та Голова Робочої групи з питань правосуддя, зазначив, що найближчим часом ці рекомендації будуть опрацьовані Робочою групою задля напрацювання фінального тексту змін до Конституції, який і буде винесено на розгляд Конституційної Комісії.

З Попереднім висновком Венеціанської комісії можна ознайомитися тут.