Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У травні 2015 року Зарубін А.В. звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з позовом до Бориспільської міської ради Київської області, третя особа – Титаренко М.Г. про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 28 липня 2015 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області від 15 вересня 2015 року, у задоволенні позову Зарубіна А.В. відмовлено.
У касаційній скарзі Зарубін А.В., посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права й порушенням норм процесуального права, просив скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позов у повному обсязі.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, виходив із того, що спірне нерухоме майно є знесеним. Оскільки чинним законодавством не передбачено визнання права власності на майно, яке фактично не існує, власник має право вимагати відшкодування шкоди.
Згідно зі ст. 349 ЦК України право власності на майно припиняється в разі його знищення. У разі знищення майна, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до державного реєстру.
Суди зазначене не врахували, не дали оцінку тому, чи вносились за заявою власника спірного майна зміни до державного реєстру щодо його знищення та дійшли до передчасного висновку про те, що відповідно до вимог ч.4 ст. 346, ст. 349 ЦК України право власності припиняється у разі знищення майна, а подання власником знищеного майна відповідної заяви є лише моментом припинення права власності. Тобто, лише з моменту внесення відповідних змін до реєстру припиняється право на це майно.
Судом першої та апеляційної інстанції не були встановлені фактичні обставини, судові рішення не відповідають вимогам ст. 213 ЦПК України щодо законності й обґрунтованості, зазначені вище обставини призвели до неправильного вирішення спору.
Ухвалою ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 грудня 2015 року рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 28 липня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Київської області від 15 вересня 2015 року скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.