flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Хто має видати працівникові трудову книжку вперше — фізична особа — підприємець чи державна служба зайнятості?

29 липня 2016, 08:36

Працівник мав перше місце роботи у приватного підприємця. Звільнившись, звернувся до центру зайнятості, щоб зробити запис у трудовій книжці. У центрі зайнятості відмовили, мотивуючи тим, що не мають права починати трудової книжки. Порадили почати трудову книжку на наступному підприємстві, де працюватиме, а потім звернутися в центр, щоб зробити запис. Як діяти в такій ситуації?

 

Фізична особа — підприємець, як роботодавець, заповнює першу сторінку трудової книжки

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28 грудня 2014 року № 77-VIII (далі — Закон № 77) вилучено статтю 241 КЗпП, якою передбачалася реєстрація укладеного між працівником та фізичною особою трудового договору в державній службі зайнятості (зміни набули чинності 1 січня 2015 року).

Якщо трудовий договір зареєстровано до набуття чинності Законом № 77, державна служба зайнятості за місцем проживання роботодавця має зняти з реєстрації трудовий договір у порядку, встановленому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 8червня 2001 року № 260, який діє в частині, що не суперечить законодавству України.

Відповідно до частини третьої статті 48 КЗпП трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів. Враховуючи зазначене, працівникові, який стає до роботи вперше, трудова книжка має бути заведена, зокрема й фізичною особою — підприємцем.

Водночас звертаємо увагу, що пунктом 2.12 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України і Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, встановлено, що першу сторінку трудової книжки (на якій вказуються відомості про працівника) має підписати особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього поставити печатку підприємства (або печатку відділу кадрів), на якому вперше заповнюється трудова книжка.
На нашу думку, оскільки фізична особа — підприємець є роботодавцем, то першу сторінку трудової книжки заповнює роботодавець і ставить печатку, якщо вона є.

Автор — Олена ТУЛIНА, директор юридичного департаменту Міністерства соціальної політики України

Докладніше — у журналі «Довідник кадровика» № 8, 2016