flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Апеляційним судом Київської області скасовано рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області

15 листопада 2016, 11:59

У березні 2015 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_2 заборгованість по членським та цільовим внескам у розмірі 33800 гривень.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що ОСОБА_2 є членом ГО «СТ «Ельвіра» та власником земельної ділянки з кадастровим номером 3220882600:04:007:0644, площею 0,12 га, розташованої на території ГО «СТ «Ельвіра». ОСОБА_2 не виконує вимоги статуту ГО «СТ «Ельвіра» щодо сплати членських та цільових внесків у розмірі і в терміни, встановлені загальними зборами. Для забезпечення використання земельних ділянок за цільовим призначенням загальними зборами товариства приймалось ряд рішень щодо необхідності здійснення цільових платежів: встановлено розмір членських внесків на 2007, 2008, 2009-2014 роки; затверджено план гідронамиву та інженерної підготовки території, проекту електрифікації, тощо. Проте, відповідач ухиляється від добровільної сплати членських та цільових внесків. Заборгованість ОСОБА_2 по оплаті членських внесків за період 2007-2014 років включно та цільових внесків на проект інженерної підготовки (гідронамиву) ділянки, інженерну підготовку (гідронамив) доріг загального користування, на проект електрифікації та на інженерну підготовку, на встановлення межових знаків становить 33800 гривень.

Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 серпня 2016 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. В доводах апеляційної скарги зазначає, що суд без наявності належних та допустимих доказів встановив той факт, що відповідач є членом «СТ Ельвіра». Відповідач проти цього заперечував. Крім того,суд безпідставно не застосував позовну давність до позовних вимог за період з 2007 року по 2012 рік. На підставі викладеного в апеляційній скарзі просив скасувати оскаржуване рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Рішенням апеляційного суду Київської області від 26 жовтня 2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 серпня 2016 року в даній справі скасовано і ухвалено нове рішення. В задоволенні позову громадської організації «Садівницьке товариство «Ельвіра» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по обовязкових членських та цільових внесках відмовлено.

При цьому суд виходив з того, що судом першої інстанції встановлено, що ГО «СТ «Ельвіра» є юридичною особою, добровільним об’єднанням громадян (місцевою громадською організацією) створеною на засадах спільності їх інтересів для реалізації мети та завдань Статуту, що підтверджується статутом ГО «СТ «Ельвіра», зареєстрованим Бориспільським МРУЮ від 11 серпня 2005 року (а.с.4-8) та копією свідоцтва про реєстрацію юридичної особи (а.с.10).

Згідно з п.2.1. Статуту передбачено, що членом товариства може бути кожний громадянин, який досяг 16-річного віку, виявив бажання брати участь у здійсненні цілей та завдань товариства.

При цьому, у відповідності до положення п.2.3 Статуту член товариства має право брати участь у діяльності товариства та управлінні його справами, обирати та бути обраним до органів управління і контролю, вносити пропозиції щодо поліпшення роботи товариства та усунення недоліків; здійснювати будівництво садового або дачного будинку та інших споруд відповідно до законодавства; приватизувати свою земельну ділянку.

Крім зазначених прав на члена товариства ГО СТ «Ельвіра» Статутом покладені певні обовязки, зокрема освоїти виділену земельну ділянку протягом року, раціонально і ефективно використовувати її для вирощування фруктів, ягід, овочів та іншої сільськогосподарської продукції (п.2.4.3), своєчасно сплачувати вступні, членські і цільові внески у розмірі і в термін, встановлені Правлінням, загальними зборами товариства (п.2.4.7).

11 лютого 2007 року загальні збори ГО «СТ «Ельвіра» прийняли рішення, яким встановили на 2007 рік членський внесок у розмірі 50 гривень, а також встановили авансовий цільовий внесок на інженерну підготовку (гідронамив) земельних ділянок у розмірі 25000 гривень та зобовязали членів товариства сплатити цей внесок до 01 жовтня 2008 року (а.с.11).

01 березня 2008 року загальні збори ГО «СТ «Ельвіра» прийняли рішення, яким встановили на 2008 рік членський внесок на перше півріччя 50 гривень на місяць, на друге півріччя 100 гривень на місяць, цільові внески: на гідронамив земельних ділянок у розмірі 2200 гривень, на електрифікацію у розмірі 5000 гривень, на інженерну підготовку доріг загального користування у розмірі 6000 гривень, на встановлення межових знаків у розмірі 1000 гривень; та зобовязали членів товариства сплатити ці внески до 01 жовтня 2008 року (а.с.12).

24 травня 2008 року загальні збори ГО «СТ «Ельвіра» прийняли рішення, яким встановили цільовий внесок на інженерну підготовку земельної ділянки та інженерну підготовку доріг загального користування у розмірі 18 гривень за 1 м3 та зобовязали членів товариства сплатити цей внесок до 31 грудня 2010 року, та встановили на 2008 рік розмір цільового внеску на інженерну підготовку земельної ділянки у розмірі 15 гривень за 1 м3 (а.с.13).

14 лютого 2009 року загальні збори ГО «СТ «Ельвіра» прийняли рішення, яким встановили розмір членських внесків на 2009-2010 роки по 100 гривень на місяць, а також розмір цільових внесків: на виготовлення проекту гідронамиву земельної ділянки у розмірі 2200 гривень, на виготовлення проекту електрифікації у розмірі 5000 гривень, на інженерну підготовку доріг загального користування у розмірі 17100 гривень, на встановлення межових знаків у розмірі 1000 гривень; та зобовязали членів товариства сплатити ці внески до 31 грудня 2010 року (а.с.14).

21 травня 2011 року загальні збори ГО «СТ «Ельвіра» прийняли рішення, яким затвердили розмір членських внесків на 2011 рік у розмірі 1200 гривень за ділянку (а.с.15).

08 грудня 2012 року загальні збори ГО «СТ «Ельвіра» прийняли рішення, яким визначили розмір членського внеску на 2013 рік у розмірі 1200 гривень за ділянку (а.с.18).

29 листопада 2014 року загальні збори ГО «СТ «Ельвіра» прийняли рішення, яким визначили розмір членського внеску на 2014-2015 роки у розмірі 1200 гривень за ділянку (а.с.19).

Статутом ГО «СТ «Ельвіра» передбачено, що загальні збори товариства установлюють на підставі затвердженого кошторису розміри щорічних членських, вступних, цільових внесків та строки їх внесення (п.п. 4.2.6 п. 4.2).

Встановлено, що ОСОБА_2 є членом ГО «СТ «Ельвіра», відповідно до поданої ним заяви про вступ до садівницького товариства. Вказана обставина сторонами не заперечувалась у судовому засіданні.

Як вбачається з розрахунку заборгованості ОСОБА_2 по сплаті членських та цільових внесків за період з 2006 року по 2014 рік, загальний розмір заборгованості становить 122741 гривень (а.с.21).

Відповідно договору від 13 липня 2011 року, укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_2, посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4, ОСОБА_2 в рахунок виконання своїх зобовязань за договором позики, а саме погашення заборгованості передав у власність ОСОБА_3 земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення садівництва загальною площею 0,12 га, місцем розташування якої є Київська область, Бориспільський район, Гнідинська сільська рада СТ «Ельвіра», яка належить ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №232694 з кадастровим номером 3220882600:04:007:0644 (а.с.56).

В подальшому на підставі даного договору ОСОБА_3 зареєструвала право власності на вказану земельну ділянку, про що отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №116178 (а.с.57).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не виконує свої обовязки як члена товариства, порушує Статут та не виконує рішення загальних зборів товариства, які є обов'язковими для нього як члена товариства.

Суд першої інстанції критично сприйняв доводи представника відповідача з приводу того, що заборгованість по сплаті членських та цільових внесків повинна сплачувати ОСОБА_3 При цьому суд зважив на те, що ОСОБА_2 продовжує бути членом ГО СТ «Ельвіра», до його обовязків належить своєчасно сплачувати вступні, членські і цільові внески у розмірі і в термін, встановлені Правлінням і загальними зборами Товариства.

Та обставина, що відповідач не приймав участі у виборі членів правління ГО СТ «Ельвіра» та затвердженні внесків та тарифів, не може свідчити про відсутність у нього обовязку зі сплати відповідних членських та цільових внесків.

Крім того, ОСОБА_2 не звертався до товариства з заявою щодо добровільного виходу з товариства, а тому на нього поширюються всі права та обовязки члена товариства ГО СТ «Ельвіра», що передбачені Статутом.

Однак, колегія суддів не можу погодитися з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України «Про об'єднання громадян» садівничі товариства є добровільними громадськими об'єднаннями для організації колективного саду та городництва і створення умов для культурного проведення вільного часу на земельних ділянках та мають бути зареєстровані в органах державної влади як юридичні особи, які користуються правами і виконують відповідні обов'язки, пов'язані з їхньою діяльністю, а також мають самостійний баланс. Садівничі товариства мають повну господарську самостійність у впроваджені своєї діяльності і покривають свої витрати за рахунок внесків членів товариств. Цим же законом визначено, що об'єднання громадян діє на основі Статуту.

Відповідно до п.2.2. Статуту ГО «Садівницьке товариство «ЕЛЬВІРА» вступаючий стає членом Товариства після сплати ним вступного, членського та цільових внесків, а також погашення боргів попереднього власника садової ділянки або землекористувача. Правління видає кожному членові Товариства протягом місяця, з дня прийому членську книжку садовода встановленого зразка.

Матеріали справи не містять жодного письмового доказу на підтвердження того, що відповідач виявляв своє бажання стати членом садівницького товариства, писав відповідну заяву, отримував книжку садовода.

  Висновки суду про те, що ОСОБА_2 визнавав своє членство в товаристві не ґрунтуються на матеріалах справи. ОСОБА_2 проти цього заперечував як в суді першої інстанції, так і в апеляційній скарзі.

Представник відповідача заперечував той факт, що ОСОБА_2 визнавав своє членство, обґрунтовуючи тим, що він не мав наміру вступати в Товариство, не сплачував членських внесків, окрім того ОСОБА_2 не є власником земельної ділянки з 12.07.2011.

  Згідно зі ст.. 60 ЦПК України кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.. 213 ЦПК України рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд , виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин справи, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення суду, у відповідності до ст. 309 ЦПК України може бути неповне зясування судом обставин, що мають значення справи.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду ухвалене на неповно встановлених обставинах, що мають значення для справи, не підтверджуються належними і допустимими доказами,  що призвело до порушення норм чинного законодавства та ухвалення незаконного рішення.