Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судами тривалий час розглядалась цивільна справа за позовом особи про витребування майна з незаконного володіння, визнання незаконним та скасування рішення виконкому сільської ради, визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно та визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку.
Позивач обґрунтовував позовні вимоги тим, що він на підставі документів, виданих відповідними на той час органами ще у 1990 році, був законним забудовником земельної ділянки. У 2008 році незавершене будівництвом домоволодіння було зареєстроване за ним на праві приватної власності в бюро технічної інвентаризації.
Однак, поза його волею вищевказане нерухоме майно вибуло з його законного володіння та перейшло у власність відповідача. Незаконність переходу майна у власність відповідача позивач обґрунтовував нікчемністю біржового контракту як підстави набуття права власності та неправомірними діями виконкому сільської ради. Позивач просив суд застосувати положення статті 388 Цивільного кодексу України та витребувати майно з незаконного володіння відповідача.
Рішенням суду першої інстанції позов було задоволено частково та, зокрема, витребувано з незаконного володіння відповідача на користь позивача об’єкт незавершеного будівництва з господарськими будівлями та спорудами.
Рішенням суду апеляційної інстанції скасовано рішення суду першої інстанції та відмовлено у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до матеріалів справи згідно з витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно у 2008 році на підставі рішення органу місцевого самоврядування за позивачем зареєстровано право власності на об'єкт незавершеного будівництва, готовністю 64%.
Згідно з частиною другою статті 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до пункту 15 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» №5 від 07.02.2014 до завершення будівництва (створення) майна, а якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, то до моменту прийняття його до експлуатації, або якщо право власності на таке нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, то до моменту державної реєстрації право власності на новостворене майно та об'єкт незавершеного будівництва не виникає.
Судом апеляційної інстанції у прийнятому рішенні звернуто увагу, що з урахуванням норм ЦК до виникнення права власності на таке майно право власності існує лише на матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення) майна. Отже, законом не передбачено можливість визнання права власності на новостворене майно та об'єкт незавершеного будівництва в судовому порядку, якщо право власності на таке майно не було зареєстроване раніше в установленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Апеляційним судом вказано, що при вирішенні даного спору в частині витребування з незаконного володіння житлового будинку з надвірними спорудами та будівлями, суд першої інстанції мав виходити з того, що у позивача відсутні правовстановлюючі документи, які б засвідчували його право власності на будинок.
Витяг з реєстру права власності на об'єкт незавершеного будівництва готовністю 64% не є правовстановлюючим документом, який засвідчує право власності позивача. Крім того, відповідно до положень ст. 331 ЦК України, яка діяла в редакції на 2008 рік, право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва, а з реєстру наданого позивачем вбачається, що готовність будинку складає 64%.
Оскільки позивачем у встановленому законом порядку не зареєстровано право власності та будинок не введено в експлуатацію, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивач має право лише на будівельні матеріали, обладнання, вироби та конструкції, які були використані в процесі будівництва даного будинку.
З рішенням апеляційного суду погодився і ВССУ, залишивши його без змін (ухвала ВССУ від 16.11.2016 у справі 1019/1516/12).