Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Особа звернулась до суду з позовом до Управління СБУ, Служби безпеки України, з яких просила стягнути на свою користь солідарно 6 млн. 502 тис. 32 грн. на відшкодування майнової шкоди та 100 тис. грн. на відшкодування моральної шкоди.
Позивач в обґрунтування позову зазначала, що в її будинку старшим слідчим слідчого відділу Управління Служби безпеки України проведено обшук, під час якого було вилучено, в тому числі грошові кошти в розмірі 262 тис. 210 євро, 4 тис.900 дол. США та 19 тис. 885 грн, які постановою слідчого визнані речовими доказами. Згодом кримінальне провадження, в межах якого проводився обшук, було закрите на підставі пункту 2 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України ( за відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення), а ухвалою суду постановлено повернути вилучені під час обшуку грошові кошти. Порушення службовими особами слідчого відділу УСБУ порядку зберігання вилучених під час обшуку речових доказів призвело до втрати грошових коштів та валютних цінностей і унеможливило виконання ухвали суду про їх повернення.
Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Апеляційний суд відмовив у позові. ВССУ скасував рішення суду апеляційної інстанції та залишив в силі рішення районного суду.
ВСУ за заявою УСБУ скасував судові рішення у справі, а справу передав на новий розгляд до суду першої інстанції (постанова від 12.04.2017 у справі № 6-3014цс16).
ВСУ зазначив, що за змістом частини третьої статті 5 Закону України «Про Службу безпеки України» орган Служби безпеки України у разі порушення його співробітниками при виконанні службових обов'язків прав чи свобод людини повинен вжити заходів до поновлення цих прав та свобод, відшкодування заподіяної моральної і матеріальної шкоди, притягнення винних до відповідальності.
Суд роз’яснив, що співробітники Служби безпеки України, які виконують свої обов'язки відповідно до наданих законодавством повноважень і в рамках Закону, не несуть відповідальності за завдані майнові збитки. Такі збитки відповідно до статті 35 Закону України «Про Службу безпеки України» компенсуються за рахунок державного бюджету Службою безпеки України.
Згідно з абзацом другим пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, реалізацію державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів здійснює Казначейство України.
Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду (підпункт 5 пункту 4 цього Положення).
Відповідно до пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів – з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників – у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Враховуючи наведене, ВСУ зазначив про необхідність встановлення судом обставин щодо притягнення як відповідача відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.