Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В провадженні Бориспільського міськрайонного суду Київської області перебуває значна кількість кримінальних справ (кримінальних проваджень) у яких підсудні перебувають під вартою.
Під час судового розгляду, а також після винесення судом вироку від підсудних (засуджених) надходять клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.
Інструкцією з діловодства у місцевому загальному суді (п.23) передбачено, що справи (матеріали кримінальних проваджень) для ознайомлення видаються апаратом суду. Ознайомлення з матеріалами справи та протоколом судового засідання особи, яка знаходиться під вартою (підсудного або засудженого) проводиться виключно в приміщенні суду та в присутності працівника апарату суду в спеціально відведеному місці приміщення суду, визначеному головою суду.
Отже, ознайомлення осіб, які перебувають під вартою з матеріалами справи покладено на суд першої інстанції і лише в приміщенні суду, а недоставка підсудних на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи свідчить про порушення їхніх прав.
З цього приводу Бориспільським міськрайонним судом Київської області неодноразово надсилалися листи до Бориспільського МВ ГУ МВС України в Київській області з проханням вжити вичерпних заходів для організації доставки підсудних, які тримаються під вартою для їх ознайомлення з матеріалами кримінальної справи в приміщенні суду.
На адресу Бориспільського міськрайонного суду від Бориспільського МВ ГУ МВС України в Київській області було направлено лист з посиланням на те, що ізолятор тимчасового тримання Бориспільського МВ ГУ МВС України в Київській області закритий і до теперішнього часу не працює і в зв’язку з чим, доставляти підсудних (засуджених) до суду на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи (кримінального провадження) заборонено і дану дію потрібно проводити в СІЗО ДПСУ міста Києва.
З цього приводу існує загроза порушення прав осіб, які тримаються під вартою, щодо ознайомлення їх з матеріалами кримінальних справ та протоколами судових засідань.
Крім того, аналогічні порушення виникають у зв’язку з неможливістю прослухати запис судового засідання за допомогою технічних засобів, оскільки засуджені для цієї мети також не доставляються до приміщення суду.
Комісією ГУ МВС України в Київській області 19 квітня 2013 року було проведено комісійне обстеження залів судових засідань по вул. Київський шлях, 72 та вул. Радянській, 10.
Під час проведення даних обстежень були виявлені певні недоліки, наявність яких взагалі перешкоджає доставку підсудних в судові засідання, а саме: відсутність спеціальних кімнат у приміщеннях суду (вартові) та конвойного підрозділу; відсутність туалетів та умивальників для підсудних; невідповідність металевих грат відповідним вимогам та стандартам. Забезпечення указаних умов самостійно керівництвом суду неможливо.
Тривалий час, більше п’яти років, відсутній ізолятор тимчасового тримання в Бориспільському МВ, що значно ускладнює можливість розгляду кримінальних справ, де особи перебувають під вартою.
Розгляд таких кримінальних справ та проваджень можливий лише після 12.00 год. та до 18.00 год. При цьому всі судді розглядають кримінальні справи за відсутності спеціалізації, дуже значна кількість колегіального розгляду справ, а в приміщенні суду функціонує лише чотири зали судових засідань, що використовуються для розгляду всіх категорій справ. В суді встановлено послідовність розгляду кримінальних справ та проваджень. Указані обставини значно ускладнюють можливість розгляду кримінальних справ у розумні строки.