flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова практика розгляду слідчими суддями клопотань про надання дозволу на обшук житла чи іншого володіння особи

15 листопада 2013, 16:04

 

Узагальнення практики розгляду слідчими суддями клопотань про надання дозволу на обшук житла чи іншого володіння особи

 

Метою винесення ухвали слідчого судді про проведення обшуку в житлі чи іншому володінні є отримання дозволу суду на законне проникнення до житла чи іншого володіння особи з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. (ст. 13, ч. 1 ст. 233 та ч. 1 ст. 236 КПК).

Частина 2 ст. 234 КПК вказує на те, що така слідча (розшукова) дія, як «обшук», може проводитися лише на підставі ухвали слідчого судді, в той час як «огляд житла чи іншого володіння особи», окрім ухвали слідчого судді, дозволено проводити також і на підставі добровільної згоди особи, якій воно належить. (ч. 1 ст. 233 КПК)

Норма ч. 1 ст. 235 КПК передбачає, що ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла надає право проникнути до конкретного житла чи іншого володіння особи лише один раз, але в будь-який час протягом визначеного в ухвалі строку, в межах якого дозволено провести обшук.

КПК передбачає можливість проникнення до житла чи іншого володіння особи і без отримання ухвали слідчого судді, однак лише в суворо визначених для цього випадках.

Відповідно до ч. 3 ст. 233 КПК, слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише в невідкладних випадках, пов’язаних:

- із врятуванням життя людей та майна;

- із безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у скоєнні злочину.

У разі вчинення вищезазначених дій прокурор, слідчий, за погодженням із прокурором, зобов’язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.

Інші по­садові особи, в тому числі і  співробітники оперативних підрозділів, вчиняти самостійно такі процесуальні дії не мають права. Відповідно до  ч. 2 ст. 41 КПК-2012 співробітники оперативних підрозділів не можуть здійснювати процесуальні дії у кримінальному провадженні за власною ініціативою. Здійснити проникнення до житла чи іншого володіння особи і провести в них слідчі (розшукові) дії вони можуть лише за дору­ченням слідчого чи прокурора.

Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами ст. 234 КПК, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому ст. 255 КПК.

Слідчий суддя вправі винести ухвалу про дозвіл на проведення обшуку тільки на підставі відповідного клопотання. З клопотанням про отримання дозволу на проведення обшуку до слідчого судді може звертатися особисто прокурор або слідчий за погодженням з прокурором. Клопотання про обшук розглядається в суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора, який звернувся з клопотанням (ч. 4 ст. 234 КПК).

Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК, слідчий суддя вправі відмовити в задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукувані речі та документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах та документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.

У разі відмови слідчий суддя складає ухвалу про відмову в задоволенні клопотання про обшук.

Якщо ж слідчий суддя задовольняє клопотання про обшук, він виносить ухвалу про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи. Слід зазначити, що рішення слідчого судді про дозвіл або ненадання дозволу на проведення обшуку в житлі оскарженню не підлягає.

Зміст ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинен відповідати загальним вимогам щодо змісту ухвал, передбачених ст. 372 КПК  України. Ухвала складається з:

1) вступної частини, у якій зазначається:

- дата і місце її постановлення;

- прізвище, ім’я, по батькові слідчого судді, секретаря судового засідання;

- найменування (номери) кримінального провадження (якщо в кримінальному провадженні особі повідомлено про підозру, то потрібно зазначити прізвище, ім’я та по батькові підозрюваного);

- кваліфікація кримінального правопорушення, факт вчинення якого розслідується;

- відомості про слідчого (прокурора), який звернувся з клопотанням (ч. 2 ст. 235 КПК);

2) мотивувальної частини, у якій зазначається:

- зміст питання, що вирішується ухвалою, та інформація про те, за чиєю ініціативою воно розглядається (про надання/ненадання дозволу органу досудового розслідування на проведення обшуку);

- встановлені судом обставини із посиланням на докази, а також мотиви неврахування окремих доказів;

- мотиви, з яких суд виходив при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався;

- положення закону, на підставі якого постановляється ухвала (ч. 2 ст. 235 КПК);

- адреса житла чи іншого володіння особи або частини житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку (ч. 2 ст. 235 КПК);

- особа, якій належить житло чи інше володіння, та особа, у фактичному володінні якої воно перебуває (ч. 2 ст. 235 КПК);

- речі, документи або особи, для виявлення яких проводиться обшук (ч. 2 ст. 235 КПК).

3) резолютивної частини, у якій зазначається:

- висновки суду (надання/ненадання дозволу на проведення обшуку);

- точна адреса житла чи іншого володіння особи або частина житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку;

- прізвище, ім’я та по батькові, дата народження особи, котрій належить житло чи інше володіння, та прізвище, ім’я, по батькові, дата народження особи, у фактичному володінні якої перебуває житло чи інше володіння;

- строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення (у межах граничного місячного строку; слідчий суддя самостійно обирає строк, протягом якого дозволяється провести обшук);

- про те, що ухвала не може бути оскаржена.

Виготовляються дві копії ухвали, які чітко позначаються як копії. Одна копія ухвали вручається особі, котра володіє житлом чи іншим володінням, що підлягає обшуку, а за її відсутності – вручається іншій присутній особі або залишається на видному місці в обшуканому житлі чи іншому володінні.

З моменту набрання КПК України в редакції 2012 року законної сили по 14 листопада 2013 року до слідчих суддів Бориспільського міськрайонного суду Київської області надійшло 78 клопотань про надання дозволів на обшук житла чи іншого володіння особи, з яких 72 клопотання було задоволено повністю, 1 - частково, в задоволенні 5 клопотань було відмовлено.

За вищевказаний період клопотань про надання дозволу на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи у порядку ч. 3 ст. 233 КПК України до Бориспільського міськрайонного суду Київської області не надходило. У цьому зв’язку не можливо відобразити та проаналізувати чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді та узагальнити підстави для задоволення вказаних клопотань чи відмови в їх задоволенні.

 

Голова Бориспільського міськрайонного суду

Київської області                                                                                          С.М. Вознюк

 

 

Виконавець

Помічник судді Чичкань І.М.